Czambon dla konia

Czambon to sprzęt, którego stosowanie podczas treningu może przynieść dobry skutek, jednak wykorzystywanie go wymaga doświadczenia (a przynajmniej nadzoru doświadczonego trenera). To sprzęt stosowany do pracy pod siodłem i do lonżowania. Do czego dokładnie służy czambon? Jaki czambon wybrać? Z czego jest zbudowany, jak działa i jak go prawidłowo założyć?

Oto garść najważniejszych informacji.

Jak zbudowany jest czambon?

Na czambon składają się: rzemień i dwa metalowe kółka mocowane do części potylicznej ogłowia. Sznurek przyczepia się do popręgu i przeplata przez kółka potyliczne, a na koniec przytwierdza się go przy kółkach wędzidłowych.

Czambon dla konia
Czambon dla konia

Czym jest czambon i do czego służy?

Czambon to element rzędu jeździeckiego i obok wytoku, wypinaczy, wodzy Kohlera i czarnej wodzy stanowi wodze pomocnicze.

Do czego służą wodze pomocnicze?

Można dzięki nim korygować błędy konia i mieć nad nim większą kontrolę podczas treningów. Jeśli chcemy, by wodze te działały prawidłowo, musimy zadbać o spełnienie dwóch warunków. Przede wszystkim powinny one być właściwie zamocowane (poniżej znajduje się dokładna instrukcja krok po kroku). Drugi warunek stanowi stosowanie czambonu z użyciem niewielkiej siły. Trzeba pamiętać, że jeśli warunki te nie zostaną spełnione jednocześnie, istnieje możliwość zadania koniowi bólu, a nawet wyrządzenia mu krzywdy.

Jak działa czambon?

Elementy czambonu oddziałują na kąciki pyska konia i łagodnie naciskają na potylicę w chwili, gdy koń próbuje zadzierać głowę do góry.

Jakie efekty przynosi praca z czambonem?

  • Wzmacnia się mięśnie grzbietu konia,
  • Aktywizuje się pracę zadu konia,
  • Koryguje się ustawienie grzbietu, szyi i zadu konia (a przy tym nie krępuje się jego ruchów).

Czy czambon stosuje się u wszystkich koni?

Chociaż czambon to element rzędu jeździeckiego, który może być stosowany u wszystkich koni, to jednak w przypadku niektórych może się on okazać wyjątkowo przydatny. Mowa tu o koniach nadpobudliwych i nerwowych, mających problem z opuszczaniem głowy w ruchu do przodu.

Zobacz też nauszniki dla konia.

Jaki czambon wybrać?

W lonżowaniu stosuje się czambon stały, skórzany, natomiast zarówno do lonżowania, jak i do pracy z koniem pod siodłem wykorzystuje się tak zwany gouge, czambon gumowy.

Jaki Czambon dla konia
Jaki Czambon dla konia

Przygotowanie konia do założenia czambonu

Chcąc dobrze przygotować konia do założenia czambonu, warto wykonać najpierw łatwe ćwiczenie, które zajmuje dosłownie kilka minut, a może znacznie ułatwić zarówno założenie sprzętu, jak i pracę ze zwierzęciem.

Na czym polega to ćwiczenie?

Naciskamy jedną ręką lekko na potylicę, a drugą na kość nosową. W tym momencie koń powinien opuścić głowę i w chwili, gdy to następuje, nagradzamy zwierzę głaskaniem. Takie ćwiczenie powtarzamy kilka razy, a w efekcie koń będzie ustawiał się w odpowiedniej pozycji przed założeniem czambonu.

Jak prawidłowo założyć czambon?

Wspomnieliśmy już powyżej, że prawidłowo założony czambon to właściwe oddziaływanie wodzy na konia, a co za tym idzie, uzyskiwanie odpowiednich efektów. Czambon zakładamy w chwili, gdy jego głowa jest opuszczona na normalnej wysokości. Po jego założeniu zwierzę powinno czuć linę (lub gumę) w kącikach pyska w momencie, gdy unosi głowę wyżej niż wymagany poziom.

Cena czambonu

Cena czambonów zależy przede wszystkim od tego, z jakiego są wykonane materiału. Czambony gumowe są tańsze i ich cena waha się w granicach od 30 do 60 złotych. Cena czambonów skórzanych to 70-160 złotych.

Gdzie kupić czambon? Producenci

Czambony, zarówno gumowe, jak i skórzane, kupimy w każdym sklepie jeździeckim. Znaleźć je można w ofercie między innymi takich producentów jak Busse, Cavallo, Api, Excelsior, Horze, York, Kerbl czy Fair Play.

Opinie o czambonach

Masz doświadczenie w stosowaniu czambonów i chcesz się nim podzielić? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z jeździectwem i chcesz zadać jakieś pytanie? W każdym razie zapraszamy do sekcji komentarzy. Można w niej zamieszczać swoje opinie, wskazówki i pytania.

Ranking czambonów dla konia

Szukasz czambonu w dobrej cenie? Zajrzyj do naszego rankingu! Zestawiliśmy w nim modele, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Ranking umożliwia również wygodne porównanie danych technicznych i cen czambonów.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *