Nauszniki dla konia

Nauszniki dla konia mają za zadanie przede wszystkim chronić zwierzęta przed nadmiernym hałasem z otoczenia, jednak nie jest to ich jedyna funkcja. Co więcej, w sklepach jeździeckich znajdziemy wiele rodzajów nauszników, a dodatkowo warto wiedzieć, że nauszniki dla konia można również wykonać samemu na szydełku. Pozostań z nami i sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat nauszników.

Funkcje nauszników dla koni

Każdy, nawet początkujący, jeździec wie, że uszy konia są wyjątkowo wrażliwe. Zawierają one ponad 20 małych mięśni, które umożliwiają obracanie nimi nawet o 180°. Każde ucho może poruszać się niezależnie od drugiego. Pozwala to koniom wyłapywać nawet ciche i odległe dźwięki. Nie dziwi więc fakt, iż są to zwierzęta wrażliwe na hałas, w tym zwłaszcza na ostre i wysokie dźwięki. Dlatego też żywo reagują na wszelkie wybuchy, piski i trzaski i są bardzo płochliwe. Odporność na nagłe i głośne dźwięki, a także spokojna reakcja na nie wymagają wielogodzinnych treningów.

Nauszniki dla konia
Nauszniki dla konia

Nie tylko ochrona przed hałasem, czyli czemu jeszcze służą nauszniki?

Nauszniki dla konia chronią przed nagłym hałasem: zagłuszają słuch zwierzęcia, ale nie powodują jego dezorientacji. Dlatego też stosuje się je nie tylko u koni biorących udział w zawodach i koni wojskowych, ale też po prostu u zwierząt płochliwych.

To jednak nie jedyna funkcja nauszników dla konia.

  • Osłaniają uszy przed muchami,
  • Chronią uszy przed silnym mrozem i wiatrem,
  • Stanowią element personalizacji w zawodach.

Jakie wybrać nauszniki dla konia?

Wybierając nauszniki dla konia, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim akcesoria te powinny być przewiewne i muszą zapewniać odpowiednią temperaturę. Nauszniki dopasowujemy idealnie do wielkości uszu konia (to temat wymagający szerszego omówienia, które pojawi się za chwilę). I w końcu nauszniki dla konia powinny być wykonane z elastycznych materiałów, dzięki czemu będą pozostawać na swoim miejscu.

Wymiary nauszników dla koni

Znalezienie odpowiedniej wielkości nauszników dla swojego konia może być niekiedy kłopotliwe, ponieważ producenci tych akcesoriów stosują zwykle swoją własną rozmiarówkę.

Warto jednak wiedzieć na ten temat kilka spraw:

  • Rozmiar Pony oznacza długość „uszu” 14-15 cm, ich szerokość 10 cm i odstęp pomiędzy nimi 11-13 cm. Całkowita szerokość takich nauszników to 20 cm.
  • Rozmiar Cob w nausznikach dla koni to długość „uszu” 16-17 cm, szerokość 10 cm, odstęp pomiędzy „uszami” 12-14 cm i całkowita szerokość 25 cm.
  • Rozmiar Full oznacza długość „uszu” 18 cm, ich szerokość 10 cm, odstęp pomiędzy „uszami” 14 cm i całkowitą szerokość 30-35 cm.
  • Największy rozmiar (xFull) oznacza zwykle długość „uszu” 20 cm i szerokość 10 cm. Odstęp pomiędzy „uszami” wynosi w takich nausznikach 14-16 cm, a ich całkowita szerokość to 35-40 cm.

Z jakich materiałów produkuje się nauszniki dla konia?

Jak już wspomnieliśmy, nauszniki dla konia powinny być przewiewne, a jednocześnie odpowiednio elastyczne. Dlatego też najczęściej produkuje się je na przykład z poliakrylu (połączenia bawełny i poliestru), dzianiny bawełnianej lub gumowanej pianki. Godne uwagi są też nauszniki dla konia na lato wykonane ze specjalnej dzianiny o nazwie Air Mesh. To miękka, przyjemna w dotyku, cienka i mocna siateczka 3D.

Jakie Nauszniki dla konia
Jakie Nauszniki dla konia

Nauszniki dla konia DIY

Do wykonania nauszników dla konia DIY potrzebne będą: 1 motek akrylowej włóczki, szydełko w rozmiarze 2 albo 2,5, a także kawałek materiału o wymiarach 50 x 25 cm, nożyczki, igła i nici. W sieci znajdziemy wiele instrukcji na wykonania nauszników dla konia. Tu dodajmy tylko, że może to nam zająć, w zależności od doświadczenia, od 3 do 4 godzin.

Gdzie kupić nauszniki dla konia? Producenci

Dobrej jakości nauszniki dla konia można znaleźć między innymi w ofercie takich producentów jak York, Equi-Theme, Busse czy Fair Play.

Cena nauszników dla koni

Wśród nauszników dla koni znajdziemy tanie modele, w cenie 20-30 złotych, jak również droższe, w cenie około 150 złotych.

Ranking nauszników dla koni

Szukasz dobrych nauszników dla konia? Zajrzyj do naszego rankingu! Znajdziesz w nim najchętniej obecnie kupowane modele wraz z porównaniem cen.

Opinie o nausznikach dla konia

Masz swoje wyrobione zdanie na temat nauszników dla koni i chcesz się nim podzielić? To świetnie! W sekcji komentarzy można zamieszczać wszelkie opinie, wskazówki i pytania dotyczące nauszników dla konia.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

|| »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *