Ogłowie anatomiczne dla konia

Ogłowie anatomiczne to sprzęt, w którego konstrukcji bierze się pod uwagę przede wszystkim budowę anatomiczną konia, jego indywidualne cechy oraz jego komfort. Stanowi ono jedno z tych akcesoriów jeździeckich, które powstały w wyniku lat obserwacji koni (zarówno przez trenerów, jak i zawodników), a także związanych z nimi spostrzeżeń i doświadczeń.

Czym jest i do czego służy ogłowie?

Ogłowie nazywane jest również tranzelką lub uzdą. To uprząż rzemienna zakładana na głowę konia. Zwykle zawiera również wędzidło wkładane do pyska, jednak nie wszystkie ogłowia je posiadają. To tak zwane ogłowia bezwędzidłowe: bosal i hackamore. Ogłowie to podstawowy element rzędu jeździeckiego, który służy do utrzymania w odpowiednim miejscu kiełzna w pysku konia albo paska uciskającego jego nos (w tym drugim przypadku mowa o ogłowiach bezwędzidłowych).

Jakie Ogłowie anatomiczne dla konia
Jakie Ogłowie anatomiczne dla konia

Jak zbudowane jest ogłowie dla konia?

Na ogłowie dla konia składa się wiele elementów, wśród których wyróżniamy:

 • Wędzidło,
 • Paski policzkowe,
 • Naczółek,
 • Nagłówek,
 • Podgardle,
 • Wodze,
 • Nachrapnik.

Rodzaje ogłowi

W sklepach ze sprzętem jeździeckim znajdziemy wiele rodzajów ogłowi, dzięki czemu możemy dopasować je indywidualnie zarówno do stopnia wrażliwości konia na ucisk, do poziomu swoich umiejętności, jak również do budowy zwierzęcia.

Zobaczmy, jakie rodzaje ogłowi są dostępne:

 1. Hanowerskie, znacznie ograniczające otwieranie pyska przez konia,
 2. Angielskie, z nachrapnikami o najlżejszym oddziaływaniu,
 3. Irlandzkie, wyposażone w wąski pasek krzyżowy i nachrapniki,
 4. Meksykańskie, z charakterystycznymi dwoma paskami skrzyżowanymi na nosie konia,
 5. Bezwędzidłowe, w którym komunikacja jeźdźca i konia odbywa się poprzez kość nosową,
 6. Anatomiczne.

Czym charakteryzuje się ogłowie anatomiczne?

Mówiąc o ogłowiu anatomicznym, należy zaznaczyć, że powstało ono z myślą o koniach, które źle znoszą ucisk we wrażliwych dla nich miejscach. W jego skład wchodzi poszerzona część potyliczna, natomiast pasek podgardlany przesunięty jest tu do środka. Dzięki temu rozwiązaniu unika się ucisku miejsc na głowie konia o największym unerwieniu.

Jak działa ogłowie anatomiczne?

Ogłowie anatomiczne uważane jest za bardzo komfortowe dla konia ze względu na poszerzenie części potylicznej oraz przesunięcie do środka paska podgardlanego. Element ten nie uciska na potylicę konia, a przy tym daje swobodę ruchu uszom, nie utrudnia oddychania i powiększa pole widzenia.

A to jeszcze nie wszystko.

Stosowanie ogłowia anatomicznego pozwala na uniknięcie ucisku mięśni uszu, a paski naczółka i podgardla nie uciskają gardła i szyi. Tranzelka ta pozwala też na podtrzymanie naturalnej chęci ruchu zwierzęcia.

Jakie ogłowie anatomiczne wybrać?

Obecnie na półkach sklepów ze sprzętem jeździeckim znaleźć możemy dwa podstawowe modele ogłowi anatomicznych: ujeżdżeniowe i munsztukowe.

Zobaczmy, czym się różnią.

Ogłowie anatomiczne dla konia
Ogłowie anatomiczne dla konia

Ogłowie anatomiczne ujeżdżeniowe

W przypadku ogłowia anatomicznego ujeżdżeniowego mamy do czynienia, jak sugeruje sama nazwa, z uzdą dostosowaną do potrzeb ujeżdżenia.

Co to oznacza?

Ogłowie to wyposażone jest w poszerzony nachrapnik, który dodatkowo wykończony jest grubym i miękkim podszyciem.

Ogłowie anatomiczne munsztukowe

W ogłowiu anatomicznym munsztukowym znajdziemy pogrubiony nachrapnik z górnym wycięciem na kość jarzmową, dzięki czemu można prawidłowo założyć uzdę. Ma ona również zoptymalizowaną budowę części potylicznej.

Cena ogłowia anatomicznego

Ogłowie anatomiczne to sprzęt, którego cena mieści się w granicach od 400 do 1400 złotych. Aktualne ceny ogłowi dla koni jaki i pozostały sprzęt dla koni znajdziesz w sklepie jeździeckim zabookuj.pl

Gdzie kupić ogłowie anatomiczne? Producenci

Wysokiej jakości ogłowia anatomiczne znajdziemy w ofercie takich producentów, jak między innymi Canter Club, Waldhausen, Kavalkade czy Dy’on.

Ranking ogłowi anatomicznych

Jeśli szukasz dobrego ogłowia anatomicznego, to koniecznie zajrzyj do naszego rankingu. Znajdziesz w nim modele, które obecnie cieszą się największą popularnością.

Opinie o ogłowiach anatomicznych

Chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem ogłowia anatomicznego? To świetnie! Przejdź do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje opinie, wskazówki i pytania dotyczące ogłowia anatomicznego.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« ||

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *